Старий Новий рік!

14 січня 2016 року в Подорожненському НВК відбулося святкування Старого Нового року. Це свято сягає у давні-предавні часи. Школярі повідали усім присутнім історію цього свята, котру більшість школярів і не знали до цього дня.

Унаслідок розбіжності, яка існує між Григоріанським (світським) та Юліанським (церковним православним) календарем, чимало українців святкують Новий рік двічі: офіційне святкування Нового року припадає на 1 січня, а 14 січня, яке залишилося в народній традиції важливою складовою прадавнього календарного обрядового циклу українців, сьогодні носить назву Старого Нового року. Вечір напередодні Старого Нового року називається Щедрим або Маланчиним вечором і є традиційно одним із улюблених свят українців. Дівчата 6-8 класів маланкували в селі, ходили по хатах та вулицях, співаючи пісень, розповідаючи щедрівки. Вони були вдягнені в українське народне вбрання, а також у гарні різнобарвні хустки. Просто українські красуні з рожевими щічками.

Найважливішою традицією Старого Нового року є посівання. Посівати починають ще з самого ранку до сходу сонця, обов’язково хлопчики або чоловіки. Є прикмета, що першим у дім цього дня повинен зайти чоловік. Учні Подорожненського НВК також приготувалися, вдяглися в український народний одяг, вивчили нових посівальник віршів. Хочу сказати, що хлопці ніколи не повторюються, тобто кожного року вчать нові вірші. Цим самим принесли в домівки односельчан добро та щастя, сміх та вдачу.

Це дійство продовжилося вже у школі, щоб молодші школярі побачили народні традиції та наступного року також святкували Старий Новий рік за його правилами. Дівчата заспівали гарних пісень, котрі всі ми знаємо ще з дитинства, тож кожен присутній підспівував їх, і, можливо, згадував себе у дитинстві. Хлопці та дівчата прийшли до господаря школи, Ковальова Георгія Вікторовича, котрий зустрів дітлахів та пригостив їх солодощами.

Не залишилися осторонь і вчителі, які розповідали щедрівки (пам’ятають їх ще зі свого дитинства, котрих навчила ще бабуся). Це фольклорне дійство повернуло нас у ті часи, коли наші предки жили за цими традиціями, це були їхні закони життя, їхнє вірування.

Цей день залишиться у спогадах на все життя. Він сповнений казковості, міфічності та фольклорності. Бажаємо Вам щастя та добра, миру та любові, спокою та натхнення!!!

Учитель української мови та літератури

Полтавець Н.А.

Кiлькiсть переглядiв: 199

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.